Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi, genel anestezi uygulanarak yapılan, ucunda kamera olan uzun ince bir aracın karın içerisine sokulması yoluyla organların görüntülenmesini temel alan bir ameliyattır. Cerrahi bir yöntem olmasına rağmen halk arasında “kapalı ameliyat ya da kansız ameliyat” olarak bilinen laparoskopi, karın bölgesinde ortalama 3 (1-4 arası) küçük kesi gerektiren, düşük riskli bir yöntemdir. Laparoskopi adını, ameliyat sırasında kullanılan laparoskop cihazından almaktadır.

Laparoskop, karın bölgesinden açılan küçük bir kesi içine yerleştirildikten sonra hareket ettirildikçe, kamerası yoluyla alınan görüntüler doktorun önündeki ekranda görüntülenir. Bu sayede doktorunuz, açık ameliyat olmadan sorunlu bölgeyi çok daha kolay tespit edebilirken, biyopsi örnekleri de alabilir.

Laparoskopi ameliyatları ilk olarak safra kesesi ve jinekoloji operasyonları için kullanılmaya başlanmıştır. Şu an da ise kullanım alanları daha da genişlemiş safra kesesi ve jinekoloji operasyonlarının yanında bağırsak, karaciğer, pankreas, apandis, dalak, mide gibi diğer organların izlenmesinde de kullanılmaktadır.